Duben 23

Duben 23

Dne 12.4. se uskutečnilo dubnové setkání našeho centra. Na programu jsme měli tři aktivity:

- vyzkoušet učitelské provedení pokusu z oblasti termiky - tání tiosíranu sodného, doplněné o zajimavosti průběhu jeho tuhnutí,

- výrobu dřevěné tensegrity - samonosné stavby, která na první pohled může vypadat, že popírá fyzikální zákony,

- vyzkoušet žákovské pokusy s fotorezistory (polovodiče v 9.ročníku).

Tiosíran sodný taje přibližně při 47°C. Zahřívání a tání je dobré dělat pomalu (20 - 25 minut), abychom viděli v grafu stálost teploty látky při samotném tání. Tuto látku je vhodné zařadit do pokusů na ZŠ, aby u dětí nevznikla představa, že vše taje při 0°C.

Ještě zajímavější je sledovat opačný proces, kde při chladnutí kapaliny vznikne podchlazená kapalina. Po vhození krystalků tiosíranu do kapaliny se spustí tuhnutí, které můžeme urychlit mícháním. Při tuhnutí dochází k uvolňování skupenského tepla tuhnutí a kapalina se opět sama zahřívá až dosáhne téměř teploty tání.

Během celého měření jsme si vyrobili dřevěné tensegrity.

V další části jsme měřili závislost odporu fotorezistoru na osvětlení. Tuto úlohu mám odzkoušenou na letošních deváťácích. Zopakovali si u toho měření odporu, a z naměřených hodnot jsme sestrojili graf. Osvětlení jsme měnili postupným rozsvěcováním řad světel v učebně. Měřili jsme ho pomocí čidla od firmy Vernier.

Pro tyto pokusy si na příštím setkání vyrobíme sady fotorezistorů pro žáky.